ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Rowerowy Rybnik

Rybnicki Oficer Rowerowy:

Łukasz Karbowiński
(Rybnickie Slużby Komunalne)


Bądź na bieżąco, czytaj:
Aktualności rowerowe


Rybnickie rozwiązania rowerowe:

Centra przesiadkowe Bike & Ride

  • Przy Dworcu Głównym Kolejowym Rybnik - umożliwia przesiadkę z roweru i samochodu oraz autobusu na pociąg a w jego zasięgu znajduje  się około 85 tys. mieszkańców mieszkających w promieniu 6 km
  • Przy Dworcu Komunikacji Miejskiej na Nowinach
    Odpowiednio do powyższego dworca, w zasięgu 75 tys. mieszkańców
  • Przy Stacji Kolejowej Rybnik Paruszowiec
    Odpowiednio do powyższego dworca, w zasięgu 75 tys. mieszkańców.

Centra przesiadkowe mają docelowo służyć mieszkańcom przy podróżach intermodalnych. Miasto w przyszłości planuje jeszcze budowę kolejnych centrów przesiadkowych przy węzłach powstającej drogi Pszczyna - Racibórz oraz przy pozostałych stacjach kolejowych, które ostatnimi laty przeżywają swój renesans.


Pasy rowerowe i kontrapasy w centrum miasta

 Dookoła strefy śródmiejskiej jazda rowerem na wszystkich drogach jednokierunkowych umożliwiona jest pod prąd w formie kontrapasów. Dodatkowo przebudowanych zostało wiele skrzyżowań skanalizowanych, które teraz są dostępne dla rowerzystów w każdym kierunku. Jazda rowerem stała się znacznie bardziej bezpośrednia niż jazda samochodem po drogach jednokierunkowych w układzie pętli. Przy okazji przeprowadzonych zmian w organizacji ruchu miasto postawiło również na likwidowanie barierek wzdłuż dróg w centrum miasta oraz nowe nasadzenia zieleni na wyspach skrzyżowań.


Wzdłuż dróg wojewódzkich

Po wykonaniu infrastruktury rowerowej w centrum miasta przyszedł czas na dalszą poprawę bezpieczeństwa przy drogach głównych doprowadzających ruch z dzielnic do centrum miasta. Tak powstały asfaltowe drogi rowerowa wzdłuż ul. Raciborskiej, Rudzkiej i części ul. Żorskiej.


Bulwary nad Nacyną

W 2016 roku ruszyła budowa bulwarów nad Nacyną - czyli pieszo-rowerowego ciągu brzegiem rzeki.  Cieszą się one wyjątkowo dużą popularnością, dlatego miasto sukcesywnie realizuje kolejne odcinki aż do granic miasta.


Droga rowerowa w 400-metrowym tunelu rzeki Nacyny

Miasto  wykonało projekt budowlany przebudowy tunelu rzeki Nacyny tak, aby w przyszłych latach mogli z niego korzystać rowerzyści i piesi. Wewnątrz tunelu ma powstać podwyższona rampa służąca do poruszania się rowerem lub na piechotę. Budowa tunelu znacznie ułatwi przemieszczanie się pomiędzy południowymi dzielnicami miasta i centrum. Obecnie dzielnice te są w dużym stopniu odcięte liniowymi obiektami kolejowymi, przez które wiele lat temu nie wykonano przepustów komunikacyjnych. Wykorzystanie istniejących obiektów w taki sposób, aby służyły mieszkańcom przyczyni się do zmniejszenia zatłoczenia na istniejących drogach oraz zwiększy atrakcyjność pobliskich terenów.


Drugie życie terenów rekreacyjnych: Pniowiec i Staw Paruszowiec

W 2018 roku miasto postawiło na rewitalizację starego parku przy stawie Paruszowiec, w którym niegdyś znajdowała się baza rekreacyjna pobliskiej huty Silesia. W tym miejscu powstała tężnia solankowa - zwycięski projekt w ogólnomiejskim Budżecie Obywatelskim. Przy okazji budowy tężni cały teren dookoła otrzymał drugie życie. Wybudowano ponad sześćset metrów ścieżek pieszych i pieszo - rowerowych. Dodatkowo wyremontowane zostało molo na pobliskim Stawie Paruszowiec. 
Po drugiej - zachodniej stronie miasta zainwestowano w nowy trakt pieszo - rowerowy biegnący bezpośrednio przy brzegu Zalewu Pniowiec. Dzięki temu otwarto krajobrazowo tereny do niedawna niedostępne. Przy okazji budowy traktu wykonana została plaża i kąpielisko wraz z parkingiem rowerowym.


(Od)Budowa stacji kolejki wąskotorowej Rybnik - Stodoły

Pod koniec 2018 roku miasto odbudowało funkcjonującą ostatnio pod koniec XX wieku stację kolejki wąskotorowej Rybnik - Stodoły. Stacja ta w połączeniu z obiektami kolejki wąskotorowej w Rudach przyciąga co roku rzesze turystów.


Kontraruch na drogach jednokierunkowych

Po wykonaniu rewolucyjnych zmian w organizacji ruchu w centrum, czas na dzielnice. w Rybnickich dzielnicach funkcjonuje również sporo, bo ok 50 ulic jednokierunkowych. Chcemy, aby rowerzyści na każdej z nich mogli legalnie i bezpiecznie poruszać się również pod prąd.


Parking wielopoziomowy - nie tylko dla samochodów

Rybnik budując parking wielopoziomowy, który w przyszłości ma zastąpić parkingi wielkopowierzchniowe w mieście nie zapomniał również o użytkownikach rowerów. W strefie wejściowej, pod rampą znajduje się ponad 40 miejsc na rowery.


Podpórki dla rowerzystów

Przy przejazdach rowerowych, na kilku rybnickich skrzyżowaniach pojawiły się podpórki ułatwiające postój w czasie oczekiwania na zielone światło. Dzięki temu rowerzyści, oczekujący na przejazd przez jezdnię nie będą musieli schodzić z roweru na czas oczekiwania. Dodatkowo zostały zamontowane czujniki ruchu, które przyspieszą przejazd przez skrzyżowanie. Wysyłają one sygnał, co znacznie skraca czas oczekiwania na zielone światło i nie wymaga od rowerzysty interakcji i naciśnięcia przycisku. Zielone światło zapala się automatycznie. To rozwiązanie znane z europejskich stolic m. in. Warszawy czy Kopenhagi.


Przyszkolne wiaty rowerowe

Od maja 2017 roku przy 31 rybnickich placówkach oświatowych funkcjonują wiaty rowerowe. Rybnik jako jedyne miasto na Śląsku wziął udział w zainicjowanej przez Gdańsk akcji „Rowerowy maj”. Jej głównym celem jest propagowanie dojeżdżania uczniów do szkół na rowerach, hulajnogach, a nawet rolkach.  Wzrastającej popularności roweru, jako środka transportu ma też służyć rosnąca liczba stojaków na rowery.


Rybnickie trasy rowerowe:

Udostępnij: