ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Likwidacja azbestu w budynkach użyteczności publicznej w Rybniku

Przedmiotem projektu pt. "Likwidacja azbestu w budynkach użyteczności publicznej w Rybniku", realizowanego w ramach Działania 5.2. Gospodarka odpadami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, jest likwidacja azbestu oraz zastąpienie usuniętych elementów nowymi, neutralnymi dla środowiska w trzech budynkach użyteczności publicznej znajdujących się na terenie Miasta Rybnika. Ogółem w ramach całego projektu zostaną usunięte 64 tony materiałów zawierających azbest.

Finansowanie projektu:

Całkowity koszt realizacji projektu: 2 252 395,60 zł

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 1.910 958,61 zł

Harmonogram realizacji:

Termin realizacji: 2008 - 2010

Więcej o projekcie:

  • Przedmiot projektu: Przedmiotowy projekt polega na usunięciu elementów zawierających azbest z budynków użyteczności publicznej: Zespołu Szkół nr 3, Szkoły Podstawowej nr 22 i przychodni przy ul. Orzepowickiej oraz zastąpienie ich nowymi elementami nie stwarzającymi zagrożenia dla środowiska.

W Zespole Szkół nr 3 znajdującym się na terenie dzielnicy Maroko-Nowiny uczy się obecnie 834 uczniów oraz jest zatrudnionych ponad 100 pracowników. W budynku tym azbest znajduje się w zewnętrznych pokryciach elewacji, której powierzchnia wynosi 6 678 m2.

W Szkole Podstawowej nr 22 znajdującej się w dzielnicy Niedobczyce uczy się obecnie 387 uczniów i jest zatrudnionych 50 pracowników. Azbest w tym budynku znajduje się w zewnętrznych pokryciach elewacji, której powierzchnia wynosi 2 561 m2.

Azbest znajduje się również w zewnętrznych pokryciach elewacji o powierzchni 589 m2, budynku przychodni przy ul. Orzepowickiej w dzielnicy Maroko-Nowiny. Obecnie obiekt obsługuje ok. 2 tys. pacjentów rocznie.

Wszystkie ww. budynki zostały zaprojektowane i wybudowane w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia, a ich stan techniczny można określić jako dobry. Jednak w związku z obecnością azbestu w zewnętrznym pokryciu elewacji (z widocznymi śladami kruszenia się płyt) stwarzają obecnie poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi z nich korzystających, a także okolicznych mieszkańców. Z uwagi na fakt, iż dwa z trzech budynków użyteczności publicznej zawierających azbest to duże szkoły, realizacja tego projektu jest w sposób szczególny uzasadniona.

  • Zakres prac: Podjęte w ramach projektu prace będą polegały na usunięciu elementów zawierających azbest z budynków Zespołu Szkół nr 3, Szkoły Podstawowej nr 22 i przychodni przy ul. Orzepowickiej oraz zastąpienie ich nowymi elementami nie stwarzającymi zagrożenia dla środowiska. Zakres i kolejność robót modernizacyjnych dla poszczególnych budynków:
  1. czynności przygotowawcze,
  2. zabezpieczenie terenu i przygotowanie budowy,
  3. rozbiórka okładzin elewacyjnych azbestowo-cementowych z ich wywozem,
  4. wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych przy użyciu płyt styropianowych, wykonanie warstwy elewacyjnej,
  5. wykonanie docieplenia ścian piwnicznych przy użyciu płyt polistyrenowych, oraz wykonanie opaski wokół budynku.

Planuje się, iż w wyniku projektu zostaną usunięte 64 tony elementów zawierających azbest. Rozbiórka okładzin azbestowo-cementowych będzie prowadzona ręcznie z zachowaniem właściwych warunków pracy i odpowiedniego zabezpieczenia obiektów i terenu. Wszystkie zdemontowane odpady niebezpieczne będą odpowiednio opakowane, opatrzone w etykiety i zewidencjonowane.

  • Cechy projektu: Celem bezpośrednim projektu jest ochrona i poprawa stanu środowiska w najbliższej okolicy przewidzianych do modernizacji budynków (ZS nr 3, SP nr 22, przychodnia przy ul. Orzepowickiej) poprzez usunięcie materiałów zawierających azbest zdeponowanych obecnie w środowisku, co powinno w dłuższym okresie przełożyć się na poprawę jakości powietrza. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez osiągnięcie rezultatu projektu, którym jest unieszkodliwienie 64 ton odpadów zawierających azbest. Dodatkowo przedsięwzięcie przyczyni się do realizacji następujących celów pośrednich:
    • poprawy warunków życia i jakości życia mieszkańców Rybnika, a zwłaszcza dotyczy to dzielnic, w których projekt jest realizowany,
    • spadku zagrożenia zdrowia spowodowanego uszkodzonymi materiałami budowlanymi zawierającymi azbest (spadek zachorowań wywołanych obecnością azbestu w środowisku)
    • poprawy warunków pracy i nauki w placówkach objętych projektem.

Projekt przyczyni się także do realizacji celu głównego priorytetu V RPO, którym jest "ochrona oraz poprawa jakości środowiska". Zgodnie z założeniami twórców RPO usuwanie azbestu z budynków użyteczności publicznej przyczyniać się będzie do ograniczenia ilości odpadów zdeponowanych w środowisku i tym samym do realizacji celu głównego priorytetu.

Udostępnij: